PS4 vs. XBOX ONE - co je lepší

x1.png
Možná je tu článek, na který jste dlouho čekali. Máme tu velmi detailní srovnání obou next-gen konzolí Playstation 4 a Xbox One. Na první pohled v našem článku uvidíte, jaká konzole je na tom hůře a jaké lépe. Nechybí ani verdikt, který Vám poradí, jakou konzoli si vybrat.


10.6. 2013 začal herní festival E3 2013, kde své hry a tento rok i konzole představili ve všim všudy výrobci. I když Playstation byl zveřejněný o něco dříve, nevěděl se jeho přesný vzhled, cena a některé specifikace. Za to Xbox One to vybalil vše už kousek před E3 a nyní také řekl detailně jako specifikace obsahuje. Tak jdeme na to. U každého obrázku uvidíte XBOX vs PS4 a popis co má jaká konzole lepší.

Úložný prostor (HDD)
HDD.png
Obě konzole budou mít základní uložní disk 500 GB. Tady ovšem bude lepší volba PS4, bude Vám stejně jako u PS3 updgradovat Váš HDD. Xbox One Vám upgradovat nic nebude. Vypadá to spíše na možnost připojit si extrerní HDD, což také není špatná věc. U PS4 si touto možností nejsme jistí, i když má dvě zástrčky pro USB 3.0.
    
RAM
RAM.png
Když oba výrobci ukázali RAM, měli obě konzole 8 GB. Ovšem Xbox One měl DDR3 a Playstation 4 GDDR5. Tady jasně vítezí PS4, je rychlejší, ovšem jestli nějaký rozdíl bude znát, to se neví. Je také pravděpodobné, že Xbox One něco změní, než prodej začne.
    
Procesor
PRO.png
AMD si trošku šplhl. Nenechal Intelu ani jednu z konzolí a bude tak dodávat dlouhé roky své procesory jak do Xbox One, tak Playstation 4. 
   
Grafická karta
gra.png
Grafickou kartu také vyhrála společnost AMD. Nvidia bohužel nepořídí, ovšem to nevadí, i AMD je velmi kvalitní a objevíme ji v obou konzolích. Přesný název nevíme, prý to ještě nevědí ani sami výroci, do finálního data mají ještě dost času, takže předpokládáme, že nějaká změna proběhne. Co se ale šušká mezi analytiky a dalšími, tak by se hry měly lépe vytvářet pro PS4 než XONE. PS3 na tom byl graficky také lépe, ovšem prý se lépe hry dělaly pro Xbox 360. 
   
Velikost konzolí
res.png
Tak i v dalším souboji vyhrává PS4. Když to laicky, tak je PS4 pomalu o polovinu menší. Ať už jde o šířku či výšku, PS4 je na tom mnohem lépe. Možná radši nechci vědět, jak se taková mašina uchladí. Možná bude dobré mít někdo poblíž hasicí přístroj. Každopádně pokud máte doma pod televizi málo místa, je pro Vás tedy jasná volba PS4.
    
Podporované disky
disc.png
Zde jsou si konzole rovni. Obě podporují Blu-Ray disky. Minulá generace PS3 na tom byla lépe, ty je již využívaly, ovšem next-gen jsou na tom stejně.
    
Podporované formáty
for.png
Myslím, že zde to bylo celkem jasné. Konzole podporují jak koupené disky, tak stažené ze serverů SONY a Microsoft. Ovšem i zde je na tom lépe PS4. Dovolí Vám totiž stáhnout si například jen multiplayer. Dáme Vám příklad. Baví Vás Call of Duty, ale o singleplayer nemáte zájem? Nevadí, Playstation 4 Vám stáhne pouze Multiplayer a můžete hrát. Zatím se neví, zdali to tak půjde s každou hrou, nebo o tom rozhodne samotný výrobce hry.
    
Kompatibilita s X360 a PS3
com.png
Zde Vás nejspíše všechny zklamem. Pokud jste čekali, že Vaše hry na X360 nebo PS3 si zahrajete na next-gen, tak jste na omylu. Ani jedna z konzolí tuto možnost neumožňuje. Ale i zde to vypadá lépe u Playstation 4, SONY totiž na tiskové konferenci potvrdila pozdější možnost přes jakýsi program či něco podobného. Spekulace dále říkají, že i když budete PS3 hry chtít hrát na PS4, půjde to, ovšem za ně ale budete muset znovu zaplatit, no neni lepší prostě starou konzoli neprodat?
   
Využítí bazarových her
buy.png
I zde na plné čáře vítězí Playstation 4. Vysvětlení: Pokud si koupíte originální hru a zjistíte po nějaký době že už Vás tolik nebere, budete jí chtít prodat, to u Playstationu v klidu můžete, to už ale neplatí u Xboxu, ten se zachová podle výrobce hry, buď zaplatíte Microsoftu přesun hry na Váš účet, nebo ji výrobce zkrátka nedovolí použít na více účtech Xbox.
    
Nutnost připojení internetu
eth.png
Tak už nevim, ale i zde vítězí Playstation 4. Ikdyž má dneska internet snad každý doma a připojení konzole by neměl být problém, jsou zde tací, co si Playstation berou na dovolenou, na chatu a vlastně všude možně. Xbox One bude muset minimálně jednou za hodinu ověřit Váš účet, Playstation 4 nikoliv, Offline můžete být non-stop.
    
Ovladače
cont.jpg
Nový ovladač pro Xbox One se od starého vlastně skoro nezměnil. Žádné tlačítko na víc, žádná velká změn ve vzhledu či držení v ruce. To už neplatí u PS4. Ten něco navíc. Všimnout si můžete TouchPadové plošky a nového tlačítka Share, díky kterému můžete zachytit snímek obrazovky či natočit video (prý až 15 minut). Možnost bude i okamžitého odeslání na sociální sítě. Další + má PS4 na zadní straně, využije bezdrátového ovládání některých her.
   
Příkazy hlasem
voice.png
Xbox One bude podporovat hlasy jak u Kinect 2, tak při běžném olvádání uživatelského rozhraní. PS4 bude mít mikrofon u kamery, ovšem nebude na tom tak dobře jako Xbox. Osobně si myslím, že taková funkce zde nerozhoduje, přišel bych si jako blázen, kdybych si doma povídal s konzolí.
     
Datum vydání
release.png
A už tu máme i přibližně datum vydání obou konzolí. Co ji na 90% jisté, konzole PS4 vyjde o něco dříve než Xbox One. Do České republiky se bohužel dostanout obě příští rok, u PS4 to vidíme na první 2 měsíce 2014 a u Xboxu nejspíše na jaře.
    
Cena konzolí
price.png
Zde je o celé 2.000 Kč Playstation 4 levnější. Vřetel ale musíme vzít na to, že Xbox One ke každému prodaném kusu přibalí zdarma Kinect 2. Pro někoho zbytečnost, pro někoho potřeba.
   
Verdikt

Ptáte se na náš názor? Playstation 4 je jasný výherce proti Xbox One. Graficky, procesorem, cenou, vlastně ve všem je trošku "lepší". Co se týče hodnocení E3, tak je Playstation jasným výhercem. Když se podíváme na celkové předobjednávky od hodnocení konference E3, je na tom PS4 lépe o staticíce lidí, což je krásný začátek. Odobně by jsme Vám také doporučili PS4, Ubisoft potvrdil, že hry jako Watch Dogs nebo Assassins Creed budou vypadat lépe na PS4. Každopádně se Xbox One vyplatí v tu chvíli, kdy na něj přijdou exkluzivní hry. Těch bude hned 20, alepsoň to Microsoft oznámil na svém vystoupení. Exkluzivní hry samozřejmě můžeme očekáva i pro PS4. 
15.06.2013 17:34:34
Administrator
   
BLACK BIG.png
 
SPITE.cz © 2011 - 2022, Všechna práva vyhrazena

TOPlistNezávislý herní magazín SPITE.cz se zaměřuje výhradně na PC, PlayStation, Xbox a Switch.
Kopírování článků je bez našeho písemného souhlasu zakázáno, pro více informací nás kontaktujte.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one